Rubriky
Skautský rok

Začni skautovat

Přihlašte sebe nebo své dítě do skauta. V Klatovech jsou to třeba skauti a skautky z Javoru.

Skauting je radost z kamarádství, objevování nemožného, posouvání hranic, sdílení svobodného a demokratického pohledu na svět, namíchaného příležitostí vyzkoušet si cokoliv neotřelého. Jsou-li vám podobné myšlenky blízké, stačí maličkost. Začít skautovat. Přihlašte sebe nebo své dítě do skauta. V Klatovech jsou to třeba skauti a skautky z Javoru.

Skauti a skautky z Javoru chodí do oddílů Červený blesk, Černý lev, Stopa a Kytka.

Skautky a skauti z klatovského střediska javor hledají nové členy a členky. Přečtěte si, proč dát dítě do skauta.

Určitě řešíte, jakou z velké nabídky volnočasových aktivit zvolit pro vaši dceru nebo vašeho syna? Zapřemýšlet o skautingu se vyplatí, je prověřený generacemi, ale zároveň reaguje na trendy v moderním vzdělávání a nabízí atraktivní a aktuální program. Vychovává, aniž by si toho holky a kluci všimli.

Schůzky skautů a skautek na skautský rok 2022/2023

Schůzky máme naplánované, podívej se, kdy kdo skautuje.

Vlčata

chlapci ve věku 6 až 10 let
pondělí
(16:30 až 18:00 h)

Schůzku vede Džery
775 037 012

Skautky

dívky ve věku 11 až 16 let
pátek
(15:00 až 17:00 h)

Schůzku vede Malvínka
Bližší info podá Karcoolka
732 773 184

Světlušky

dívky ve věku 6 až 10 let
pátek
(16:30 až 18:30 h)

Schůzku vede Šmoulinka
Bližší info podá Karcoolka
732 773 184

Skauti

chlapci ve věku 11 až 16 let
pátek
(18:00 až 20:00 h)

Schůzku vede Bolhed
775 045 534

Přečtěte si základní informace pro rodiče.

Kroužky vs skauti

Na rozdíl od jednostranně zaměřených kroužků si ve skautu můžou vaše děti vyzkoušet širokou paletu aktivit a činností. Hry, při kterých si protáhnou svaly nebo vyzkouší pozornost, rukodělné aktivity procvičující jemnou motoriku, zpěv, tanec i divadlo. Skauti jezdí na výpravy a poznávají bližší i vzdálenější kraje, tříbí charakter, zkouší různé sporty a technické vychytávky, poznávají historii a přírodu, pomáhají v okolí. Skaut přináší každému možnost najít oblast, ve které vyniká, a rozvíjet se v ní.

Společné zážitky a přátelské vazby

Ve skautu vznikají díky společným zážitkům zdravé a silné přátelské vztahy, často na celý život. Pevné a bezpečné místo tu najdou všechny děti, i ty, které jsou třeba trošku nemotorné, zakřiknuté nebo mají nějaké znevýhodnění. Skauting je postavený na spolupráci a podpoře druhých, ne na soutěži. Kluky a holky vede k samostatnosti, zodpovědnosti a schopnosti poradit si v každé situaci. Důležitým principem skautingu je pobyt v přírodě, kde se skauti snaží trávit maximum času.

Kluky a holky ve skautu vedou o něco starší kamarádi s přirozenou autoritou, kteří se učí postupným přebíráním odpovědnosti. Znalosti si starší skauti a skautky průběžně rozšiřují prostřednictvím vzdělávacích akcí a kurzů. I díky nim svedou připravit dobrodružný program a nezapomenout u toho na bezpečnost. Skautští vedoucí jsou dobrovolníci, odměnou je jim jen dobrý pocit a radost dětí – i díky tomu je skauting finančně dostupný.

A co bude skauting vyžadovat od vás jako od rodiče? Nejdůležitější je uvědomit si, že skaut není obyčejný kroužek, ohraničený dvěma hodinami týdně. Od dětí vyžaduje více aktivity a času a od vás podporu. Třeba při balení svačiny na výpravu nebo výběru pohorek!

 

Přečtěte si více o skautech v Klatovech v článku Základní informace pro rodiče

Máme klubovny na adrese Hálkova 134, Klatovy (po kliknutí mapu zvětšíte)

Až budete na místě, hledejte klubovny Javoru – ve znaku máme javorový list.

O Junáku

Junák – český skaut je největší výchovnou organizací pro děti a mládež v Česku. Za posledních 13 let se počet skautek a skautů v zemi zvýšil ze 40 tisíc na více než 64 tisíc. Skauting vede k formování charakteru, přináší mladým lidem dobrodružství a partu kamarádů. Je největším hnutím mladých na světě – hlásí se k němu 60 milionů dětí, mladých lidí a dospělých dobrovolníků ve 216 zemích světa. Více na www.skaut.cz.

Autor: Skauti a skautky z Javoru

admin střediskového webu Javor