Javorové skautské aktivity na 2020 a 2021


Pro nový skautský rok 2020/2021 máme naplánované celou řadu javorových skautských aktivit, na které se můžete těšit. Projděte si seznam akcí, které jsme okomentovali krátkým popiskem.

Družinové schůzky budou pro skautský rok 2020/2021 klíčovým prvkem. Pravidelná týdenní báze s délkou okolo dvou hodin.

Ne všechny uvedené aktivity jsou pro každého. Drtivá většina z nich je určena pro naše javorčata, omladinu i druhou generaci.

Desítka aktivit napříč javorovými generacemi

Zahajovací schůzka
Víkendovka pro RS
Přespávačka s parťákem
Podzimní Svárožná (plus Praděd)
Vánoční schůzka
Bobovačka na Šumavě
Rádcovský kurz
Setkání skautů na Otavě
Neznámá velká skautská akce
Javorový letní tábor 2021

Nyní si desítku javorových aktivit letmo prosvištíme, abyste byli v obraze, co váš čeká a nemine.

Zahajovací schůzka

První akcí v září je tradiční páteční zahajovačka v pátek 11. září 2020 od 17 hodin, na které se po létě sejde téměř celé středisko Javor, aby se přivítalo po prázdninách a naplánovali se družinové schůzky.

Účast v kroji je nutná, jde o oficiální zahajovací ceremonii, na kterou chodí i nováčkové. Tak ať vidí naše krásné skautské javorové nažehlené košile a vyleštěné slibovací lilie a další odznáčky a nášivky.

Po zahajovací schůzce proběhne i první středisková rada v novém skautském roce. Ta je naplánovaná též na pátek, ale od 18:30 h.

Víkendovka pro RS

V javoru si nehrají jen ti nejmenší základní školou povinní. Pro rovery a rangers vymýšlíme víkendový program, který jim šijeme rovnou na tělo (a jejich schopnosti). Byť je to pro javorovou druhou generaci trochu oříšek. Abychom se neopakovali a zároveň to nebyla zívačka, kterou RS dají levou zadní. Poslední velká akce byla v červnu 2018 a jednalo se o druhou EAP v řadě (první proběhla v roce 2008 a stala se legendární). Letošní víkendovka se přesunula z jara do podzimu. Přesto není ani jisté, zda opravdu proběhne.

Přespávačka s parťákem

Začátkem října dochází k první přespávačce. Jde především o oťukávačku pro nejmenší světlušky a vlčata, zda zvládnou bez maminky přespat z pátku na sobotu v klubovně. Nezbytnou součástí je plyšový parťák, který je plašičem chmur z neznámého prostředí a nových kamarádů a kamarádek. Přespávačky dopadnou vždycky dobře a žádnému z nováčků maminka na jeden večer nechybí.

Podzimní Svárožná

Drsnější akce v prostředí podzimní Šumavy je naplánovaná do listopadového víkendu. Skauti a skautky jedou na skautskou základnu Svárožná, která leží pár kilometrů od Železné Rudy.

Na tomto místě je vhodné zmínit, že letošní listopad bude svědkem v pořadí již čtvrtého putování po Jeseníkách. Již od roku 2014 vyrážíme každý sudý rok na prodloužený víkend do míst, kde se do nebe majestátně pne Praděd a mýty opředené Petrovy kameny. Na osmici letošních účastníků a účastnic čeká pořádný výšlap a pravá javorová zábava.

Vánoční schůzka

Většinou týden před Štědrým dnem proběhne vánoční schůzka. V pátek se všichni sejdeme, rozbalíme dárečky, sníme cukroví od maminek a tatínků a užijeme si až do sobotního dopoledne javorové pospolitosti. Ani na této akci nechybí pestrý věkový mix od nejmenších benjamínků, přes skauty a skautky až po ostřílené oldskauty.

Bobovačka na Šumavě

Jakmile v lednu nebo únoru napadne na Šumavě sníh, vyrážíme sáňkovat, ježdíkovat nebo bobovat. Každý podle své chuti.

Rádcovský kurz

První pololetí roku 2021 budeme pořádat druhý ročník Javorového rádcovského kurzu (první ročník proběhl na jaře 2019). Rádcák už pozvolna připravujeme, na přelomu září a října bude znám termín prvního víkendu, od něhož se celý kurz odvíjí. Rádcovský kurz připravuje ve vzájemné shodě javorové roverstvo a oldskautstvo. Vůdcem rádcovského kurzu je Muf.

Setkání skautů na Otavě

Skautky a skauti z Horažďovic dlouhodobě pořádají na přelomu března a dubna setkání na Otavě. Celým setkáním se line víkendová hra a oslavy svátku skautského patrona svatého Jiří.

Neznámá velká skautská akce

Květen a červen patří tradičně k velkým akcím typu Obroku nebo Intercampu. Na uvedené skautské eventy vypravujeme početný kontingent javorových RS, kteří chtějí poznat své skautující vrstevníky z Česka, Evropy anebo celého světa.

Javorový letní tábor 2021

Konečně po roce opět přichází 14denní letní tábor. Dlouhodobě (od roku 1990) táboříme v první polovině července a posledních 16 let pak na Javorné u Čachrova. Ani po těch letech nám naše tábořiště nezevšednělo. Téma celotáborové etapové hry je nejstřeženějším javorovým tajemstvím. Vymýšlení začíná již v lednu a postupně s blížícím se táborem graduje.