Rubriky
Skautský rok

Javorový rok 2020


Shrnutí roku s dvacítkou na konci. Na začátku roku se vše vyvíjelo dobře, ale od března nás začala drtit pandemie. Přesto jsme neklesali na mysli a rok 2020 si v mezích bezpečnosti i nouzového stavu užili.

Přinášíme tradiční javorové balancování uplynulého roku 2020. I přes nepřízeň osudu se nám v Javoru podařil čekatelský kurz a letní tábor.

Javorové aktivity v roce 2020

Výčet javorových aktivit by byl zhruba stejně dlouhý jako v předchozím roce, avšak pandemie nasadila všemu korunu a my jsme mohli uspořádat jen letní tábor na Javorné s názvem Piráti z Bažiny. Tradiční aktivity jako jsou Slavnosti na Otavě, Intercamp, Svárožná nebo vánoční schůzka s přespáním nebyly.

Javorový čekatelský kurz

Přesto se nám povedla jedna hurónská aktivita – uspořádali jsme Javorový čekatelský kurz 2020, který volně navázal na Javorový rádcovský kurz 2019. Štěstím bylo, že čekatelky byly naplánované na samý začátek roku – na leden a únor. Jarní lockdown, a s ním i první přerušené skautování, dorazil o dva týdny později.

V Javoru máme vznikající instruktorský tým, pro který za pár let jistě nebude zatěžko uspořádat úžasnou javorovou lesní akci. Směle můžeme prohlásit, že jsme čekatelským kurzem přispěli Junáku novými 28 bratrů čekatelů a sester čekatelek. Dopad JČK na další skautování tímto má na nejméně nižší stovky skautů a skautek v Plzeňském kraji.

Javorové meety a výzvy

V době lockdownů jsme zkoušeli přesunout naše skautské i oldskautské schůzky do online prostředí. A musíme se pochválit, napůl se nám to podařilo. Jen pro dříve narozené (rozuměj před rokem 1990) jsme uspořádali šest online meetu, ve kterých si mohli seniorní i seniornější skauti a skautky pohovořit o všem možném.

Rovněž jsme zkoušeli na dálku zabavit javorčata, javorovou omladinu a oldskauty a v říjnu jsme spustili na našem facebookovém a instagramovém profilu Javorové výzvy. Na ty posléze volně navázala Karcoolka a bavila jimi nejen javorové fans na insta profilu oddílu Kytka.

Ruku na srdce, challenge od Kytky byly vtipnější, nápaditější, interaktivnější, prostě skvělá zábava pro šedý závěr roku!

Javoroví čápi…

Ani v letošním roce nechyběl přírůstek do skupiny ultras javorových benjamínků javorových maminek a tatínků. Novou členkou neustále se rozrůstající družinky nejmenších se stala světluška Eliška. Abyste nemuseli čekat do konce roku 2021, pustíme spoiler – během jara přibude další javorový benjamínek.

…a smutné odchody

A život není jen o příchodech na svět, nýbrž i o smutných odchodech. V prosinci skončila životní a skautská pouť bratra Křapíka.

I když šlo o dost nečekaný a netradiční rok, mezi ty skvělé a úžasné se jen tak nezařadí. Jak hodnotíte uplynulý rok vy?

Autor: Skauti a skautky z Javoru

admin střediskového webu Javor