Rubriky
Fotogalerie

Brigáda u Hanse v lese

Rok se s rokem sešel a my jsme pomáhali při výsadbě nových tee-pee tyčí u Hanse v lese.

Tee-pee jsou pro Javor něco jako druhý symbol, hned po javoru pochopitelně. Týpek máme nepočítaně. Samozřejmě jsou všechny pečlivě spočítané a zaevidované, přeci jen ztratit týpko není jako ztratit myšlenku.

Nyní ale už k těm tee-pee tyčí. Aby se týpiová tyč stala opravdovou týpí tyčí musí ji někdo vysadit, potažmo zasadit malý, přemalý stromeček, ze kterého sice nevyroste statná sekvoj, nýbrž smrk vysoký jako pětimetrový kluk. A pak se porazí a týpiovka se narodí. A vdechne smrku novou životní dimenzi. V Javoru využíváme smrkoviny od bratra Hanse. Ten je sází ve svých šumavských lesích. A když dělá probírku, dostáváme od něho kulatinu na tee-pee tyče a táborové stavby. Výměnou za to mu jednou ročně pomáháme s výsadbou. Duben je ideální měsíc pro sadbu nových stromečků. V zemi je dostatek vláhy, kterou smrčky potřebují ke svému růstu.

Kromě sázení stromků jsme roztáhli i dva balíky oplocenky, aby vysazené sazeničky neokousala lesní zvěř. Hladové srny tuze rády okusují špičky smrků. A tím je zabijí a ony nevyrostou.

V devět ráno jsme začali a ve dvě odpoledne padla. Oběd byl zajištěn, stejně jako ohýnek pro ohřátí. Vysadili jsme 900 stromečkových sazeniček (500 dubů, 300 smrků a 100 javorů).

Prohlédněte si přiložené fotečky. Získáte představu, jak to na brigádce u lesapána Hanse vypadalo. A příště nás bude u Hanse více. Rozšíříme řady těch, kteří se spolupodíleli na výsadbě budoucích tee-pee tyčí.

Autor: Skauti a skautky z Javoru

admin střediskového webu Javor